Ktoré látky najviac potrebujete, aby ste zabezpečili pre svoje bábätko všetko, čo potrebuje na dobrý vývoj?
- Práve kyselina listová vám napriek vzorovému stravovaniu môže chýbať. Je veľmi citlivá na teplotu a pri varení sa ničí, jej obsah sa stráca aj v dlhšie skladovaných potravinách.
- Nachádza sa najmä v listovej zelenine, brokolici, ružičkovom keli, zemiakoch, rajčinách, kapuste, mäse, pomarančoch a droždí, ale napríklad aj v mliečnych výrobkoch, rybách, vajciach, celozrnných obilninách, strukovinách, orieškoch, semienkach, hubách a avokáde. Kyselinu listovú odporúčajú gynekológovia užívať ešte pred otehotnením, pokiaľ ho žena plánuje. V prvých mesiacoch tehotenstva patrí medzi najdôležitejšie vitamíny, pretože sa zistilo, že prispieva k rastu zárodočných tkanív, zohráva úlohu v procese delenia buniek, znižuje vyčerpanie a únavu, prispieva k správnej syntéze aminokyselín, má potenciál predchádzať vznikom vývojových porúch plodu, ako je rázštep tváre, rázštep chrbtice, defekt neurálnej rúry a môže zabrániť aj potratu.
- Užitie vyššieho, ako odporúčaného množstva môže spôsobovať zhoršené vstrebávanie iných živín, napríklad železa a zinku.
- Železo je mimoriadne dôležité pre dobrý priebeh tehotenstva.
- Nachádza sa v mäse a vo vnútornostiach, v listovej zelenine, fazuli, šošovici, marhuliach, slivkách, orieškoch a mandliach. Jeho vstrebávanie podporuje vitamín C, preto sa odporúča dochucovať jedlo citrónovou šťavou. Denná odporúčaná dávka pre tehotné je vysoká, pretože rastúci plod potrebuje tento minerál čoraz viac pre zásobovanie krvou a stavbu vnútorných orgánov. Ako sa vyvíjajú tkanivá, rastie počet červených krviniek, ktoré spotrebúvajú viac železa. Tehotným sa zvýši množstvo krvi približne o 1 liter. Zatiaľ čo kyselina listová je odporúčaná predovšetkým pred počatím a v prvom trimestri, k nedostatku železa dochádza najčastejšie v druhom a treťom trimestri. Jeho príjem v strave je často nedostačujúci a lekár predpíše tehotnej žene železo v tabletách. Tieto však často spôsobujú zápchu alebo naopak hnačku a ďalšie problémy. Nedostatkom železa počas tehotenstva zvyknú trpieť aj ženy trpiace anémiou – málokrvnosťou a vegetariánky. Tým sa odporúča začať so zásobovaním tela železom ešte pred otehotnením.
- Omega-3 mastné kyseliny (DHA = kyselina decoxahexánova, EPA = kyselina eicosapanténová) sú potrebné predovšetkým pre vaše bábätko.
- Nachádzajú sa v tučných potravinách, rybách a ľanovom oleji. Tieto nenasýtené mastné kyseliny prispievajú k udržaniu správnej funkcii mozgu, srdca.
- Nachádza sa najmä v listovej zelenine, brokolici, ružičkovom keli, zemiakoch, rajčinách, kapuste, mäse, pomarančoch a droždí, ale napríklad aj v mliečnych výrobkoch, rybách, vajciach, celozrnných obilninách, strukovinách, orieškoch, semienkach, hubách a avokáde. Kyselinu listovú odporúčajú gynekológovia užívať ešte pred otehotnením, pokiaľ ho žena plánuje. V prvých mesiacoch tehotenstva patrí medzi najdôležitejšie vitamíny, pretože sa zistilo, že prispieva k rastu zárodočných tkanív, zohráva úlohu v procese delenia buniek, znižuje vyčerpanie a únavu, prispieva k správnej syntéze aminokyselín, má potenciál predchádzať vznikom vývojových porúch plodu, ako je rázštep tváre, rázštep chrbtice, defekt neurálnej rúry a môže zabrániť aj potratu.
- Užitie vyššieho, ako odporúčaného množstva môže spôsobovať zhoršené vstrebávanie iných živín, napríklad železa a zinku.
- Tento vitamín je taktiež veľmi dôležitý hlavne pre bábätko, pretože prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu potrebného pri krvotvorbe. Zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému. Taktiež sa podieľa na syntéze bielkovín, tvorbe DNA a RNA.
- Hlavné zdroje vitamínu B12: mäso, hydina, ryby, mliečne výrobky, vaječný žĺtok. Pre tehotné a dojčiace ženy má vitamín B12 obzvlášť dobré účinky: v lekárskej praxi sa používa pri závažnej anémii, pri celkovom telesnom zlyhaní, pri vyčerpanosti, neuritíde a v období rekonvalescencie po dlhšom ochorení. Vitamín B12 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej funkcii psychiky a imunitného systému.
V tehotenstve je dôležitý aj preto, že prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a správnej funkcii srdca.
Nachádza sa vo vnútornostiach, bravčovine, vaječnom žĺtku, obilninách, zemiakoch, droždí, karfiole, brokolici, orechoch a strukovinách. Nedostatok vitamínu B1 spôsobuje ochorenie beri-beri, ktoré je sprevádzané nechutenstvom a môže viesť aj k srdcovej slabosti a nedostatočnému prekrveniu. Dôsledkom býva vyčerpanosť, slabosť, depresia, ako aj niektoré problémy tráviaceho traktu.
Prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu nervového systému, k zachovaniu zdravých slizníc, k udržaniu zdravých červených krviniek, k udržaniu zdravej pokožky, k udržaniu dobrého zraku a k správnej látkovej premene železa.
Nájdete ho vo vnútornostiach, mäse, vajciach, mliečnych výrobkoch, hydine, morských rybách, obilninách, droždí, strukovinách a sóji. Jeho nedostatok spôsobuje lézie na koži a očných šošovkách, svrbenie, pálenie alebo začervenanie očí, poruchy trávenia a popraskanie pier. Pri nedostatku vitamínu B2 je tiež väčšie riziko tvorby kĺbových zápalov.
V tehotenstve prispieva k zachovaniu zdravých slizníc, zdravej pokožky, k zníženiu vyčerpania a únavy.
Vitamín B3 nájdete v zelenine, mäse, najmä pečeni, morských rybách, celozrnných a cereálnych výrobkoch, sušenom ovocí a orechových jadrách.
Prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k syntéze vitamínu D a k zdravej duševnej výkonnosti. Prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy. Je dôležitý aj pre dojčiace mamičky, pretože prechádza do materského mlieka (v materskom mlieku je približne 2mg/l vitamínu B5).
Obsahujú ho vnútornosti, mäso, vaječný žĺtok, celozrnné cereálne výrobky, droždie, zelenina, sušené ovocie a orechy. Zúčastňuje sa na tvorbe energie z cukrov a tukov a pri syntéze sterolov (cholesterol, vitamín D, niektoré hormóny a hemoglobín). Taktiež ho potrebujete pri hojení rán a pre zdravú pokožku a vlasy.
Vitamín B6 ocenia predovšetkým tehuľky, ktoré trpia nevoľnosťou. Zvyšuje hmotnosť plodu. Prispieva k správnej syntéze homocysteínu, k tvorbe červených krviniek a správnemu fungovaniu imunity.
Je v chudom mäse, hydine, rybách, vajciach, celozrnnom chlebe, obilninách, orechoch, banánoch, droždí a v sóji. Ako zistíte, že máte nedostatok vitamínu B6? Symptómami môžu byť popraskané pery, zvýšená produkcia mazu, nervozita, nespavosť, svalová slabosť, vypadávanie vlasov alebo kŕče v končatinách. V horšom prípade môže jeho nedostatok spôsobiť zápal periférnych nervov alebo epileptické kŕče sprevádzané anémiou a neurologickými poruchami. Užívanie vitamínu B6 sa odporúča nielen počas tehotenstva, ale aj pri častých migrénach a na zmiernenie vracania spôsobeného röntgenovým ožiarením alebo narkózou. Vitamín B6 prispieva k regulácii hormonálnej činnosti, k správnemu fungovaniu nervového systému. Je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu.
Pokiaľ máte oslabenú imunitu a bývate častejšie prechladnutá alebo chorá, budete vitamín C určite potrebovať. Prispieva k udržaniu správneho fungovania imunitného systému.
Nachádza sa v čerstvom ovocí a zelenine, predovšetkým v čiernych ríbezliach, citrónoch, grapefruitoch a v kiwi. Pri plánovaní tehotenstva je pre mužov dôležité prijímať dostatok vitamínu C, pretože podporuje pohyblivosť spermií. Pre ženy je dôležitý na podporu príjmu železa a imunitného systému, ale jeho priveľké množstvo môže spôsobovať „vysúšanie“ cervikálneho hlienu. A ten pre otehotnenie budete potrebovať.
Vitamín D zabezpečuje zdravé zuby a kosti tým, že prispieva k správnemu využitiu vápnika a fosforu, podporuje imunitný systém dôležitý pre vývoj kostí. Jeho nedostatok môže bábätku spôsobiť vady kostry a deformácie kostí kvôli nedostatočnej mineralizácii. Vitamín D si dokáže naše telo vytvoriť z cholesterolu, ale potrebuje na to ultrafialové žiarenie, ktoré je v slnečnom svetle. Preto môžeme mať nedostatok vitamínu D v zime, keď nie sme často na slnku.
Stravou ho môžeme prijať v rybom tuku, mlieku a vo vaječnom žĺtku, ale na jeho premenu potrebuje koža ultrafialové svetlo. Vitamín D prispieva k správnemu vstrebaniu vápnika a fosforu, k udržaniu zdravých kostí, zubov a svalov. Preto, ak ste tehotná a trávite málo času na slnku, radšej užívajte vitamín D v tabletkách, ale skontrolujte si ich dávku.
Najdôležitejší je ešte pred otehotnením. Ovplyvňuje kvalitu pohlavných buniek a podporuje usadenie oplodneného vajíčka v stene maternice, lebo zvyšuje prekrvenie a novotvorbu ciev. Na začiatku tehotenstva podporuje rast plodu.
Vitamín E sa nachádza v rastlinných olejoch, obilných klíčkoch, v masle, mlieku, arašidoch, sóji a v mäse. Prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
Pokiaľ ho obsahujú vaše vitamíny, skontrolujte si dennú dávku obsiahnutú v tablete alebo kapsli, lebo prekročená dávka môže byť pre dieťa škodlivá.
Nielen v tehotenstve prispieva k udržaniu zdravých vlasov, podporuje zdravú pokožku a nechty. Je dôležitý pre nervový systém, správnu funkciu psychiky a udržanie zdravých slizníc. Je nevyhnutný pre zdravý vývoj bábätka aj po narodení.
Obsahuje ho pečeň, vaječný žĺtok, mrkva, hrach, sója, pšeničné klíčky a ovsené vločky, droždie, orechy. Jeho nedostatok sa môže prejaviť vyčerpanosťou, ospalosťou, bolesťami svalov, vypadávaním vlasov alebo sivastým zafarbením pokožky.
Je nevyhnutný pre správnu látkovú premenu kyselín a zásad, prispieva k správnej látkovej premene sacharidov, k reprodukčnej funkcii, k správnej kognitívnej funkcii a k správnej syntéze DNA. Je dôležitý v procese delenia buniek.
Zinok môže chýbať najmä vegetariánkam, pretože jeho príjem z rastlín je obmedzený. Hlavné zdroje zinku vo vegetariánskej strave sú celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, morské riasy, listová zelenina, kukurica, zelený hrášok, zemiaky, huby, strukoviny, sójové výrobky, oriešky, semienka, Jeho hlavným zdrojom je mäso, ryby, mliečne výrobky a vaječný žĺtok. Pri pokročilejšom tehotenstve je obvyklé, že dochádza relatívne často k nedostatku zinku, pokiaľ žena neužíva vitamíny, ktoré ho obsahujú.
- Je dôležité užívať iba odporúčané množstvo zinku, lebo jeho prekročené dávky môžu zvyšovať riziko vývinových anomálií u bábätka.
Nedostatok magnézia sa prejavuje kŕčmi v lýtkach a bruchu. U tehotných môže viesť k predčasnému pôrodu alebo potratu. Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k správnemu fungovaniu nervového systému, svalov, k správnej funkcii psychiky, k udržaniu zdravých kostí a zubov. Zohráva úlohu v procese delenia buniek.
Veľa magnézia obsahujú orechy, mandle a semiačka. Niektorí gynekológovia ho odporúčajú užívať preventívne.
Jód prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Jeho nedostatok môže spôsobiť potrat, poruchu vývoja plodu a predčasný pôrod.
Nachádza sa v morských rybách, riasach a v jodizovanej soli. Tehotné ženy potrebujú viac jódu, lebo bábätko ho potrebuje pre vlastnú štítnu žľazu, a to už od 12 týždňa tehotenstva. Nedostatok jódu môže viesť k nižším inteligenčným kvocientom.
Selén potrebujeme nielen pre seba, ale aj pre bábätko. Je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, chráni pred oxidačným stresom.
Nachádza sa v mäse, rybách a vajíčkach.
Niektoré štúdie dokazujú, že môže znižovať riziko potratu. Neodporúča sa prekračovať predpísanú dennú dávku pre možné toxické pôsobenia.
Pozrite si aj naše ďalšie produkty:
www.exeltis.sk info.slovak@exeltis.com +421908927882
Exeltis Slovakia s r.o. Prievozská 4/D 821 09 Bratislava Slovenská republika
IČO 459 096 52 Spoločnosť zapísaná v obchodnom registri vedenom Okresným súdom Bratislava I., oddiel sro, vložka 68334/B